Czym różni się gładź gipsowa od gipsu szpachlowego? Czy gładź można kłaść bez tynku? Jak uniknąć pękania gładzi? – Te i inne pytania na pewno nurtują każdego, kto przymierza się do remontu własnego domu lub mieszkania. Warto jednak wcześniej zastanowić się nad pewnymi kwestiami, ponieważ to może pomóc nam uniknąć pewnych problemów.
Szpachla gipsowa a gips szpachlowy
Jeden i drugi materiał wykorzystuje się do wyrównywania i wygładzania ścian, jednak to zastosowanie gładzi gipsowej pozwala na uzyskanie idealnej gładkości i delikatności. Gips szpachlowy różni się uziarnieniem. Jest zdecydowanie grubszy, więc tworzy bardziej szorstką powierzchnię. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nałożyć na niego warstwę gładzi, dzięki temu wygładzimy ściany znacznie lepiej. Gładzie gipsowe nakłada się również na tynki cementowe, cementowo-wapienne czy wapienne. Jeśli powierzchnia nie jest zbyt równa, to można nałożyć kilka warstw gładzi, ale każda warstwa musi być cieńsza oraz nie grubsza niż 3 mm. Gładź można nałożyć bezpośrednio na mur tylko wtedy, gdy ściany są niezwykle równe. Możliwe jest to, gdy ściany są z keramzytobetonu, ceramiki lub silikatów murowanych na pełną spoinę.
Wskazówki, które mogą się przydać
- Głównymi przyczynami pękania szpachli gipsowej jest zbyt gwałtowne przesuszenie. Ściany powinny schnąć długo i nie zależy tego procesu przyspieszać. Powierzchnie trzeba również dobrze przygotować. W tym celu powinno stosować się specjalne grunty pod gładź.
- Gładzie gipsowe dostępne są w postaci proszku – wtedy trzeba je samodzielnie przygotowywać mieszając z wodą lub jako gotowa mokra mieszanka w wiaderkach.
- Szpachla nakładana metodą „na mokro” pozwoli uniknąć problemów
z uciążliwym pyłem. - Nie warto również sugerować się niższą ceną, ponieważ jakość produktu ma również duże znaczenie.