Gładź wapienna jest nieco droższa od gładzi gipsowej, lecz posiada wiele zalet, które sprawiają, że w tym przypadku zdecydowanie warto zapłacić nieco więcej. Nie chodzi tu bynajmniej tylko o właściwości gładzi decydujące o łatwości aplikacji czy uzyskanie efektownej i gładkiej powierzchni. W przypadku gładzi istotne są też cechy użytkowe, które wpływają na cały okres eksploatacji pomieszczenia.
Jakie materiały wchodzą w skład gładzi wapiennej?
W zależności od marki i rodzaju gładź wapienna może zawierać, oprócz białego cementu, specjalne kruszywa, mączki wapienne oraz wapno hydratyzowane. Ponadto ten materiał zawiera odpowiednie dodatki i domieszki, które decydują o finalnych właściwościach wyrobu.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się gładź wapienna?
Istotnym składnikiem jest wapno, które posiada specjalne właściwości decydujące o naturalnych skłonnościach antykorozyjnych gładzi wapiennych. W przypadku gładzi, mówi się o korozji biologicznej, czyli powstawaniu ognisk pleśni i grzybów. Tymczasem gładzie wapienne są odporne na tego typu problemy. Za ich pomocą można uzyskać idealnie gładką i białą powierzchnię. W przeciwieństwie do hydrofobowego gipsu, szpachla wapienna pozwala ścianom „oddychać”. To decyduje o przyjemniejszym mikroklimacie w pomieszczeniu, w którym zastosowano gładź wapienną. Jej doskonałe właściwości sprawiają, że nie ma potrzeby wykonywania procesu szlifowania po nałożeniu gładzi, gdyż jest możliwe uzyskanie za jej pomocą powierzchni o wysokiej gładkości już w procesie jej nakładania. Ponadto, gładzie wapienne są znacznie twardsze od gładzi gipsowych, a to oznacza mniejszą podatność na powstawanie odprysków i uszkodzeń.
W świetle tego co zostało napisane powyżej, należy jeszcze raz podkreślić, że antykorozyjne właściwości szpachli wapiennych oraz ich odporność na działanie wilgoci predysponuje je do zastosowania w pomieszczeniach, w których panują niższe temperatury, słabo wentylowanych i mocno wilgotnych.
Więcej dowiedz się na stronie.