Aby drewno naturalne na zewnątrz było odporne i trwałe, koniecznie należy odpowiednio je zabezpieczyć. W tym celu najczęściej przeprowadza się impregnację, czyli specjalny proces konserwacji, który nadaje drewnu wysoką wytrzymałość na czynniki niszczące.
Dlaczego impregnacja jest tak ważna?
Drewniane elementy i nawierzchnie znajdujące się na zewnątrz każdego dnia narażone są na negatywnie oddziałujące na nie czynniki. Są to między innymi wilgoć, deszcz, mróz, różnice temperatur, promieniowanie UV. Dodatkowo, drewno na zewnątrz narażone jest na szkodniki. Czynniki te prowadzą to tzw. biokorozji.
Gdyby drewno nie zostało odpowiednio zabezpieczone, wówczas szybko zaczęłoby się wypaczać, pękać, czyli uległoby zniszczeniu. Właśnie dlatego impregnacji nie warto pomijać – dzięki niej żywotność drewna będzie jeszcze dłuższa.
Jako impregnat wybrać?
Obecnie w sprzedaży można znaleźć wysokiej jakości impregnaty do drewna, dlatego warto wybrać preparat dobrej marki, który będzie mógł zapewnić skuteczną ochronę na wiele lat. W sklepach dostępne są różne warianty impregnatów, na przykład:
- klasyczne – wnikają w drewno,
- techniczne – skutecznie chronią przed działaniem grzybów,
- hybrydowe – tworzą dekoracyjną powłokę na drewnie.
Impregnacja działa jak gruntowanie (https://budujmy.eu/pl/menu/lakiery-impregnaty-934.html). Warto więc pamiętać o tym, że dla dodatkowego zabezpieczenia drewna należy nałożyć także warstwę nawierzchniową, gdy nie użyto preparatu hybrydowego. Może być to lakier do drewna, który jest bezbarwny, a także może być to lakierobejca, która jest lakierem z dodatkowymi pigmentami, więc pozwala na zmianę koloru elementów drewnianych. Można też zastosować olej do drewna.
Jak wykonać impregnację drewna?
Należy nakładać impregnat do drewna zgodnie z zaleceniami producenta. Impregnację wykonuje się po wcześniejszym oczyszczeniu nawierzchni. Zaleca się wykonać dwie lub trzy warstwy dla uzyskania maksymalnego stopnia ochrony.